Športová výkonnosť a probiotiká

 

10 faktov o športovej výkonnosti a probiotikách 

 

Športový výkon a regeneráciu zlepšíte výberom správnych probiotických kmeňov. Ktoré kmene to sú? U každého športovca sú iné, pretože každý športovec má iné zloženie mikrobiómu. Každý svoj mikrobióm zaťažuje inými výkonmi a v iných podmienkach.

 

Stanovisko Medzinárodnej spoločnosti pre športovú výživu (ISSN)

Poskytuje objektívne a kritické zhodnotenie mechanizmov a použitia probiotických doplnkov na optimalizáciu zdravia, výkonnosti a regenrácie športovcov.

 

Na základe súčasnej dostupnej literatúry sú závery ISSN tieto:

1) Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri správnom podaní poskytujú hostiteľovi zdravotný prínos (FAO / WHO).

2) Podávnie probiotík je spojené s množstvom zdravotných výhod, pričom najviac výskumu je venovaného zdravému tráveniu a imunite.

3) Napriek tomu, že probiotiká majú spoločný základ mechanizmov fungovania, ich zdravotné účinky sú závislé odvýberu podaných kmeňov a ich dávky.

4) Športovci majú odlišné zloženie mikrobiómu, ktoré zjavne odráža úroveň aktivity hostiteľa (majiteľa mikrobiómu) v porovnaní so sedavými ľuďmi. Rozdiely v zložení a aktivite súvisia predovšetkým s objemom cvičenia a spotrebou bielkovín. Či rozdiely v zložení črevných mikrobiálnych organizmov ovplyvňujú probiotickú účinnosť zatiaľ nie sú popísané.

5) Hlavnou funkciou čriev je trávenie potravy a vstrebávanie živín. U atletických populácií môžu určité kmene probiotík zvyšovať absorpciu kľúčových živín, ako sú aminokyseliny z bielkovín, a ovplyvňovať farmakologické a fyziologické vlastnosti viacerých zložiek potravy.

6) Zníženie imunity u športovcov sa zhoršuje pri nadmernom tréningovom zaťažení, psychickom strese, poruchách spánku, a extrémoch prostredia. To všetko môže prispievať k zvýšenému riziku infekcií dýchacích ciest. V určitých situáciách, vrátane pohybu v dave, ciest do zahraničia a nesprávnej hygieny, sústredení a súťaží, môžy byť športovci viac vystavení patogénom, čo vedie k zvýšenej miere infekcií. Približne 70% imunitného systému sa nachádza v čreve a bolo preukázané, že probiotická suplementácia podporuje zdravú imunitnú odpoveď. U atletickej populácie môžu špecifické probiotické kmene znižovať počet epizód, závažnosť a trvanie infekcií horných dýchacích ciest.

7) Ukázalo sa, že intenzívne a dlhodobé cvičenie, najmä v teple, zvyšuje priepustnosť črevnej steny, čo môže potenciálne viesť k systémovej toxémii (indikácia zápalu prienikom nežiadúcich látok do krvi). Špecifické probiotické kmene môžu zlepšiť celistvosť črevnej bariéry u športovcov.

8) Podávanie vybraných protizápalových probiotických kmeňov bolo spojené so zlepšenou regeneráciou po cvičení poškodzujúcom svaly.

9) Minimálna účinná dávka a spôsob podávania (účinnosť na dávku, jednotlivá vs. rozdelená dávka, aplikačná forma) konkrétneho probiotického kmeňa závisí od overovacích štúdií pre každý konkrétny kmeň. Výrobky, ktoré obsahujú probiotiká, musia na svojom štítku uvádzať rod, druh a kmeň každého živého mikroorganizmu, ako aj celkové odhadované množstvo každého probiotického kmeňa na konci doby použiteľnosti produktu, merané jednotkami tvoriacimi kolónie (CFU) alebo živé bunky.

10) Predklinické a včasné výskumy na ľuďoch preukázali potenciálne výhody probiotík pre atletickú populáciu. Okrem iných, probiotiká zlepšujú stavbu tela a dosiahnutie štíhlej telesnej hmotnosti. Pomáhajú normalizovaž pokles hladiny testosterónu súvisiaci s vekom. Vpývajú na zníženie hladiny kortizolu, čo naznačuje zlepšenie odpovedí na fyzické alebo mentálne stresory. Znížujú tvorbu laktátu vyvolanú cvičením (prevencia svalovky). Pomáhajú zvyšovať syntézu transmitérov (prenášačov vzruchov) a zlepšujú rozpoznávacie schopnosti a náladu.

 

Tieto potenciálne výhody si však vyžadujú overenie v dôslednejších štúdiách na bežných ľuďoch ako aj u atletickej populácie. Dôležitý je tiež výber správnych kmeňov s konkrétnym účinkom a za konkrétnym účelom. Na to je potrebné mikrobióm najprv dôkladne zanalyzovať a podľa toho nastaviť a vyrobiť mix probiotických kmeňov.

 

Autor: Norbert Bomba

Zdroj: Jäger, R., Mohr, A.E., Carpenter, K.C. et al. International Society of Sports Nutrition Position Stand: Probiotics. J Int Soc Sports Nutr 16, 62 (2019). https://doi.org/10.1186/s12970-019-0329-0