Alergie? Zdravý mikrobióm vám pomôže!
V roku 2020 každý piaty Slovák trpel alergiami. Zdá sa vám to veľa? Toto číslo naďalej rýchlo narastá. Predpokladá sa, že do roku 2025 budú alergici už 2 z 5 Slovákov. Ešte častejšie trpia alergiami deti. Účinný liek na úplné vyliečenie neexistuje. [13]
Najnovšie vedecké štúdie však zistili, že napriek tomu, že sa s alergiami nedá účinne bojovať, je možné ich vzniku predísť, alebo aspoň zmierniť ich príznaky.
Ako vznikne alergia?
Alergia je prehnaná reakcia vašej imunity na určitú látku, ktorá za normálnych okolností pre vás nie je škodlivá. Látky alebo častice, na ktoré alergici reagujú neprimerane, nazývame alergény.
Medzi najznámejšie alergény patrí peľ, prach, latex, niektoré druhy liekov, zvieracie chlpy a sliny, a určité potraviny (mlieko, vajíčka, ryba, arašidy, atď.). To, či sa u vás alergia rozvinie, závisí zvyčajne od kombinácie mnohých faktorov, ako sú napríklad prostredie, genetika a podobne.
Genetika
Genetické predpoklady ku alergiám ste síce dostali do vienka, ale to ešte neznamená, že sa stanete alergikom. Rozhodovať bude až epigenetika – proces zodpovedný za to, čo z vášho genetického dedičstva sa skutočne prejaví. Práve tu dostávate kormidlo vášho osudu do rúk. Rozhodujete sa, ako žijete, či sa stresujete, dobre stravujete, hýbete, či žijete v meste alebo na vidieku atď.
Histamín
Pri opakovanom strete s alergénmi začne telo alergika vylučovať histamín. Tento hormón ovplyvňuje funkciu bielych krviniek (T-lymfocytov), ktoré posielajú signály na aktiváciu silnej imunitnej reakcie. Takáto reakcia v zdravom stave slúži na ochranu pred niečím škodlivým z vonkajšieho prostredia. U alergikov sú však tieto reakcie prehnané, spôsobujú príznaky alergie alebo vedú k ďalším nechceným komplikáciám. [10]
Obrázok 2: prvým príznakom rozvoja alergií u detí býva ekzém
Ako sa alergia najčastejšie prejavuje?
Príznaky sa odlišujú v závislosti od toho, na akú látku reagujete [13]:
- Dýchacie cesty: ak ste alergickí na pele, roztoče, prach, tak pri vdýchnutí kýchate, upchá sa vám nos, z nosa sa spustí výtok, kašlete a ťažko dýchate, cítite tlak na hrudníku
- Tvár: reaguje slzením očí, opuchom očných viečok, pier, jazyka alebo celej tváre
- Tráviaci trakt: potravinové alergie vás upozornia úpornou bolesťou brucha, príde vám nevoľno, skomplikuje to hnačka, prípadne aj zvracanie
- Pokožka: reaguje na alergény červenými vyrážkami, na rôznych miestach sa vám vytvorí ekzém, žihľavka, alebo vás otravuje neustále svrbenie
V ojedinelých prípadoch môže pri alergiách nastať aj závažnejšia reakcia, ktorú odborne nazývame anafylaxia (anafylaktický šok). Sprevádzajú ju typické príznaky alergie, no k nim sa pripoja aj poruchy vedomia, zmätenosť, zlyhávanie dýchania kvôli stiahnutiu dýchacích ciest, či zlyhanie srdca. Prvým znakom sú obvykle kožné prejavy. [17]
Ako vyhrať nad alergiami
Alergie sú zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie, čiže vieme pomocou liekov ovplyvniť silu ich prejavov, ale definitívne vyliečenie zatiaľ nie je možné. V posledných rokoch vedci odhaľujú, že existuje jedinečný, no historicky dlho podceňovaný „orgán“, ktorý dokáže meniť vašu imunitu a pôsobí aj ako účinná prevencia alergií u dospelých aj u detí. Tento „orgán“ sa nazýva mikrobióm.
Prečo je dôležité mať zdravý mikrobióm?
Črevný mikrobióm je súbor mikroorganizmov a ich génov, ktoré obývajú vaše črevá. Ste teda jeden veľký a pestrý svet mikróbov. Máte ich na sebe a v sebe dokonca viac ako buniek vášho tela. Váš mikrobióm sa skladá až z niekoľkých biliónov mikróbov, z ktorých väčšinu tvoria dôležité a prospešné baktérie. Tieto baktérie zohrávajú vo vašom tele rôzne dôležité funkcie, napríklad:
- pomáhajú vám k lepšiemu tráveniu,
- riadia váš imunitný systém, správny rozvoj a funkciu imunitných buniek, [18]
- podporujú správnu funkciu vášho nervového systému,
- udržiavajú vás v psychickej pohode,
- chránia vás pred rôznymi patogénmi – nežiadúcimi mikróbmi,
- produkujú rôzne druhy vitamínov ako vitamín B, vitamín K, či riboflavín.
Mikrobióm významne ovplyvňuje vaše zdravie, preto si zaslúži rovnakú starostlivosť, akú venujete svojmu telu.
Mikrobióm ako tréner imunity
Zdravý mikrobióm v tele funguje ako tréner imunitného systému. Pokiaľ je imunitný systém správne trénovaný, reaguje na alergény len minimálne alebo primerane. Nevyvážený imunitný systém má naopak sklon reagovať na alergény prehnane. Slabú (zle trénovanú) imunitu môžete meniť prostredníctvom úpravy mikrobiómu. Zdravý mikrobióm pozitívne ovplyvňuje kvalitu života alergikov, ekzematikov či astmatikov.
Až 80 % imunitného systému sa nachádza v našich črevách. Narušenie črevného mikrobiómu tak môže znamenať porušenie imunity, a teda zvýšenú pravdepodobnosť vzniku a rozvoja alergií a mnohých infekčných, chronických a autoimunitných ochorení.
Prečo pribúda alergií a dá sa tomu zabrániť?
Dlhé desaťročia bola populárna tzv. „hygienická teória“. Tá hovorí, že za nárast vo výskyte alergií u detí skrátka môže prehnaná čistotnosť. Chránili sme deti pred akýmkoľvek stretom s mikróbmi (častým umývaním, antibiotikami, dezinfikovaním domácností atď.), a preto sa im nevytvorila prirodzená imunita na rôzne ochorenia.
Vedci však zatiaľ nenašli spojitosť medzi čistotou domácností a vznikom alergií v ranom detstve. Zároveň začína byť nebezpečné sa touto teóriou riadiť, pretože správna hygiena vás v tejto dobe chráni pred mnohými infekčnými ochoreniami. Táto už zastaralá teória však postavila základ pre novú, vedecky niekoľkokrát potvrdenú teóriu zvanú „miznúci mikrobióm“. [6, 11]
Tá vraví, že sa v ľudskom čreve znižuje rozmanitosť mikróbov v dôsledku environmentálnych faktorov, ako napríklad či dieťa vyrastá so súrodencami v rodine, s domácimi zvieratami, v meste alebo na dedine, ale vplyv má aj nadmerné užívanie antibiotík, priemyselne vysoko spracovaných potravín, znečistené ovzdušie, či pôrod cisárskym rezom.
Pri málo pestrom mikrobióme vzniká dysbióza. Váš organizmus je ochudobnený o dôležité mikróby, ktoré zahynú alebo ich jednoducho nemáte odkiaľ získať. Predpokladá sa, že práve dysbióza – narušenie mikrobiómu v čreve, priamo vplýva na rastúci výskyt alergií u detí i dospelých. Dysbióza rovnako sprevádza vznik autoimunitných ochorení, celiakie, cukrovky, srdcovo cievnych ochorení, obezity, autizmu a mnohých ďalších. [14, 15, 16]
Obrázok 3: Alergia sa z ekzému môže vyvinúť do sennej nádchy, astmy alebo potravinovej alergie.
5 tipov, ako posilniť váš mikrobióm
Zatiaľ čo slabý mikrobióm alergie spôsobuje, vyvážený a pestrý mikrobióm pozitívne ovplyvňuje vašu schopnosť sa s nimi vyrovnať. No ako ho podporiť? Najväčší vplyv na zdravie vášho mikrobiómu má životný štýl, čiže zdravá, no najmä pestrá a vyvážená strava, pravidelný spánok a veľa pohybu. Akú pozornosť venujete týmto elementom?
Čo môžete urobiť hneď pre zdravie svojho mikrobiómu?
- Konzumujte rozmanitú stravu s vysokým obsahom vlákniny.
- Pravidelne sa hýbte – a nemusí to byť extrémny výkon, stačí dlhšie chodiť pešo.
- Doprajte si dostatočný spánok.
- Prijímajte vhodné probiotiká a prebiotiká – najmä tie, ktoré vám v tele chýbajú.
- Obmedzte užívanie antibiotík.
Prebiotiká
Baktériám môžete dopomáhať aj prijímaním prebiotík – potravinových doplnkov, ktoré podporujú rast a správnu funkciu črevných mikróbov. V iProbio sme vyvinuli prebiotiká a vysokým obsahom flavonoidov čiže flavobiotiká Mikrobiom+®. Tieto prebiotiká majú preukázaný účinok na zmenu mikrobiómu:
- upravujú rovnováhu mikrobiómu,
- regenerujú črevnú stenu a bariéru,
- prispievajú k prirodzenej tvorbe butyrátu.
Probiotiká
Probiotiká sú potravinový doplnok obsahujúci v správnom množstve a zložení živé, človeku prospešné mikroorganizmy. Napomáhajú k zdravej rovnováhe vášho mikrobiómu.
V ľudskom mikrobióme žije niekoľko stoviek druhov baktérií, ktoré sa ďalej delia na rôzne kmene. Každý jeden kmeň v ňom plní inú funkciu. Pri výbere probiotík to treba zohľadniť. Účinky rôznych kmeňov probiotík sú špecifické, teda iný kmeň = iný účinok na inú oblasť vášho zdravia.
Výber vhodného bakteriálného kmeňa je oveľa dôležitejší ako množstvo baktérií či počet kmeňov v jednom produkte. Nesprávnym výberom si navyše viete aj uškodiť, ak napríklad pri histamínovej intolerancii užívate kmeň, ktorý vytvára histamín. Preto je výhodnejšie užívať cielené preparáty s 1–5 kmeňmi.
Vytvorili sme pre vás probiotiká ALLERGIC+®, ktoré zvyšujú kvalitu života pre alergikov. Na základe vedeckých výskumov a klinických štúdií sme starostlivo vybrali tie pravé probiotické kmene.
Tie rozvíjajú mikrobióm o priateľské baktérie, ktoré nemožno telu dodať stravou v dostatočných množstvách. Objavte ALLERGIC+® Cielené probiotiká ALLERGIC+ pre alergikov, astmatikov a ekzematikov
Obrázok 4: Cielené probiotiká ALLERGIC+ pre osoby s atopickým ekzémom a alergiami
Zhrnutie na záver
Starajte sa o svoj mikrobióm. V boji proti alergii je práve zdravie mikrobiómu rozhodujúce. Ovplyvňujú ho rôzne faktory od genetickej výbavy až po prostredie, v ktorom žijete a vychovávate vaše deti. Mikrobióm je dynamické prostredie, ktoré sa mení počas života. Preto majú probiotiká a prebiotiká veľký potenciál v prevencii alergií a na zmiernenie ich príznakov.