Veľká noc sa tradične spája s pochúťkami, ktoré rozhodne nemožno označiť za zdravé. Môžete si však sviatky užiť a zároveň si zdravie nenarušiť? Nutričná špecialistka Michaela Birkusová vám ukáže, že môžete.

Michaela Birkusová je certifikovaná odborníčka na výživu, ktorá sa špecializuje na ľudí so syndrómom dráždivého čreva (IBS). Jej vlastné ochorenie ju viedlo k tomu, že sa o IBS začala intenzívne zaujímať.

Svoju špecializáciu si prehlbovala na kurzoch v Českej republike, Austrálii a v súčasnosti študuje na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Má vlastnú poradenskú prax, ale v rámci komplexnej starostlivosti o zdravie čriev si s ňou môžete dohodnúť aj konzultáciu prostredníctvom iProbio.

Aké veľkonočné jedlá ste mali radi v detstve?

Opitého Izidora a metrový koláč :-) Ja som v tomto taká typická žena a vždy som aj bola. Milujem koláče, takže moje naj veľkonočné jedlo boli práve maminkine koláčiky.

Aké veľkonočné pochúťky najviac škodia nášmu zdraviu?

Problémom obvykle nie je ani tak jedlo ako také, skôr práve množstvo, ktoré sme niekedy schopní zjesť v jednej porcii.

Ak by som mala vypichnúť jednu potravinu, ktorej by sme sa mohli vyhnúť počas sviatkov, tak to je údená bravčová rolka. Nahraďte ju napríklad morčacími závitkami s koreňovou zeleninou, tým urobíte veľký krok vpred k zdraviu.

Na čo by si mali dať počas Veľkej noci pozor ľudia so syndrómom dráždivého čreva a inými ochoreniami tráviaceho traktu?

Pri IBS je dôležité hlavne spoznať svojich spúšťačov symptómov, a tak je dôležité mať poriadok v tom, čo je mojím problémom. A potom sa tým už len riadiť a pokojne si dopriať aj obľúbené sviatočné recepty, možno len s malými úpravami ingrediencií.

Pečiete koláčik? Uberte množstvo cukru vždy minimálne na polovicu, použite časť múky celozrnnú. Ak ide do receptu maslo, tak nepoužívajte stužené tuky, len maslo. Chuť koláčika je rovnaká, ako si ju pamätáte z detstva, len spravíte jeho „vylepšenú“ verziu.

No a jasné, že koláčik si dáte len ako zákusok ku káve, nezjedzte ho namiesto obeda alebo večere. Opäť pripomínam, že zvyčajne problém nie je potravina ako taká, ale jej zjedené množstvo.

Na čo by sme si mali dať pozor pri veľkonočnom jedálničku?

Ak sa celý rok stravujete racionálne, dostatočne sa hýbete a pristupujete k svojmu telu s rešpektom, počas sviatkov si môžete pokojne vyhodiť z kopýtka a nič sa nestane.

Ideálne je, ak si zachováte dostatočné množstvo zeleniny a ovocia, orechov, semienok, celozrnných potravín v jedálničku. Dodŕžajte svoj vlastný stravovací režim a neprejedajte sa. A určite odporúčam sa hýbať. Nemusíte bežať do fitka, stačí sa počas voľných dní vyberať s rodinou a priateľmi do prírody na prechádzku.

Podeľte sa s nami o svoje obľúbené veľkonočné recepty, ktoré prospievajú zdravým črevám a tráveniu.

Z mojich obľúbených receptov som vybrala také, ktoré čiastočne pripomínajú tradičné veľkonočné recepty, ale sú zdravšie a vhodné pre ľudí s IBS.

Postup je zvyčajne jednoduchý a výsledok vás poteší.

Čo by to bolo za Veľká noc bez veľkonočnej hrudky? A čo keby ste hrudku nahradili vaječnými muffinmi? Každý bude mať svoju porciu, alebo môžete celú zmes dať do zapekacej misy a vytvoriť pečenú hrudku.

Caserole cuketa a mrkva je skvelou náhradou tradičnej rožkovej plnky. Zvýšite príjem zeleniny a obyčajné rožky nahradíte ryžou.

A čo sladké môžete upiecť bez výčitiek? Na tradičného baránka použite cesto na mrkvovú bábovku.

Ku všetkým receptom sa dostanete kliknutím na ich názov.

A predovšetkým nezabudnite jesť aj zdravé varianty s mierou.

Šťastnú Veľkú noc vám aj vašim črevám praje

Michaela Birkusová

Ďalšie články
Výber správneho probiotického doplnku: Príručka pre začiatočníkov

Hľadáte spôsob, ako podporiť vašu imunitu, trávenie či celkové zdravie? Siahnite po probiotikách. Uvedomujeme si, že ak s probiotikami začínate, môže byť výber správneho doplnku pre vás trochu zmätočný. V tomto článku vám preto objasníme, ako si z našej ponuky vybrať správny prob

celý článok
Ako zvládnuť návrat do školy bez choroby?

Letné prázdniny sú pre školákov časom oddychu, kedy trávia veľa času vonku na čerstvom vzduchu. Deti sú počas letných mesiacov aktívne, ich imunitna je v dobrej kondícii a častý pobyt na slnku im poskytuje vitamín D, ktorý posilňuje obranyschopnosť.

celý článok
Dovolenková sezóna je v plnom prúde – prečo si pribaliť probiotiká do dovolenkovej lekárničky?

Dovolenky sú časom oddychu, ale môžu spôsobiť tráviace problémy, najmä v zahraničí kvôli inej strave a hygienickým podmienkam. Pre zdravé trávenie je dôležité predchádzať týmto problémom. Probiotiká na dovolenku môžu pomôcť udržať trávenie v poriadku počas celého výletu.

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Palárikova 2657, 022 01 Čadca

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822