Ako zvládnuť návrat do školy bez choroby?
Letné prázdniny sú pre školákov časom oddychu, kedy trávia veľa času vonku na čerstvom vzduchu. Deti sú počas letných mesiacov aktívne, ich imunitna je v dobrej kondícii a častý pobyt na slnku im poskytuje vitamín D, ktorý posilňuje obranyschopnosť. V teplom počasí sa navyše vírusy nešíria tak dobre ako v chladnom, preto rodičia v lete nemusia riešiť časté choroby.
Návrat do školy prináša rôzne výzvy a pre deti môže byť náročný z psychologického aj zdravotného hľadiska. Po voľnom prázdninovom režime sa musia opäť adaptovať na skoré vstávanie do školy a čeliť stresu spojenému s učením a návratom do kolektívu. To všetko sa navyše často deje v chladnejšom počasí, ktoré je priaznivé pre šírenie vírusov. Napokon, ide o obdobie chrípkových epidémií, ktoré postihujú nielen deti, ale aj dospelých.
V období návratu do školy by ste preto mali venovať zvýšenú pozornosť zdraviu vašich detí a predísť ochoreniam.
Ako posilníte imunitu vašich detí?
Aby sa deti pri návrate do školy vyhli chorobe, je dôležité dbať na posilnenie ich imunity. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako na to:
- Dostatok pohybu a spánku
Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a dostatočný spánok sú kľúčové pre udržanie silného imunitného systému. Fyzická aktivita podporuje cirkuláciu krvi, čo umožňuje imunitným bunkám efektívnejšie bojovať proti infekciám.
- Hygiena a umývanie rúk
Správne umývanie rúk je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu vírusov. Naučte deti správne si umývať ruky pred jedlom, po použití toalety a po návrate domov.
- Zdravá strava
Strava bohatá na vlákninu pomáha udržiavať črevný mikrobióm v rovnováhe, čo je kľúčové pre silný imunitný systém.
- Starostlivosť o mikrobióm
Až 80 % imunitných buniek sa nachádza v črevách, a preto je mimoriadne dôležité dbať na zdravie črevného mikrobiómu. Mikrobióm nielenže trénuje imunitné bunky, ale tiež im pomáha rozlišovať medzi škodlivými patogénmi a neškodnými látkami. Ak je črevná rovnováha narušená, môže dôjsť k zbytočnej imunitnej reakcii, čo oslabuje organizmus a robí ho náchylnejším na infekcie.
Mikrobióm a imunitný systém
Imunitu môžeme rozdeliť na vrodenú a získanú. Vrodenú imunitu má dieťa od narodenia a tá mu poskytuje základnú ochranu pred infekciami. Získaná imunita sa vyvíja postupne, keď organizmus prichádza do styku s rôznymi patogénmi.
Aj keď mikrobióm nie je priamou súčasťou ani jedného z týchto systémov, zohráva zásadnú podpornú a regulačnú úlohu pri ich fungovaní. Zdravý mikrobióm totiž pomáha imunitnému systému správne reagovať na hrozby z vonkajšieho prostredia.
Štúdie preukazujú, že narušenie črevnej rovnováhy, teda dysbióza, je prítomné u ľudí s mnohými zápalovými a chronickými ochoreniami, vrátane Crohnovej choroby, syndrómu dráždivého čreva (IBS), obezity, srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky 2. typu, metabolického syndrómu či niektorých druhov rakoviny. Navyše, existuje dôkaz o súvislosti medzi zdravým mikrobiómom a odolnosťou voči respiračným ochoreniam.
Podporte imunitu svojich školákov pomocou probiotík
Imunitu detí môžete podporiť aj pomocou cielených probiotík, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý mikrobióm. Probiotiká iMunobiom+® od iProbio pomáhajú zvýšiť odolnosť voči infekciám, vďaka čomu dokážu deti lepšie zvládnuť návrat do školy bez ochorenia.
Cielené probiotiká iMunobiom+® obsahujú baktériu Lacticaseibacillus rhamnosus CRL 1505, ktorá preukázateľne zvyšujú odolnosť proti infekciám dýchacích ciest. Tieto probiotiká s klinicky overeným účinkom zároveň obsahujú aj vitamín D, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému, ako aj betaglukány z kvasinky Saccharomyes cerevisiae, ktoré fungujú ako výživa pre mikrobióm.
Pripravte sa na návrat do školy a objednajte si iMunobiom+® ešte dnes.