Škola mikrobiómu - Čo je syndróm dráždivého čreva (IBS) a ako sa lieči?

Syndróm dráždivého čreva (IBS, skratka z ang. názvu irritable bowel syndrome) je funkčná porucha tráviaceho traktu, ktorá postihuje veľkú časť globálnej populácie. Vyznačuje sa chronickými ťažkosťami ako žalúdočné kŕče, nadúvanie, hnačky a zápcha.

Príznaky ochorenia majú tendenciu prichádzať a odchádzať a môžu trvať vždy niekoľko dní, týždňov alebo mesiacov. Ide však o celoživotné ochorenie, na ktoré neexistuje liečba. Pri syndróme dráždivého čreva sa liečia príznaky a najmä vďaka dostupným spôsobom liečby sa dajú udržiavať pod kontrolou.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva

Prvé príznaky sa zväčša začínajú objavovať počas adolescencie (raná dospelosť) a ochorenie postihuje častejšie ženy ako mužov (najmä z dôvodu hormonálnych zmien). Udáva sa, že výskyt u žien môže byť až 1,5 až 3-násobne vyšší. Medzi najčastejšie príznaky radíme:

  • bolesť alebo kŕče v bruchu,
  • nadúvanie,
  • hnačka,
  • zápcha,
  • poprípade hnačka, ktorá sa strieda so zápchou.

Vyskytnúť sa však môžu aj iné prejavy ako bolesť na hrudi, bolesť chrbta, závraty či únava.

Prečo vzniká ochorenie IBS?

Proces vzniku syndrómu dráždivého čreva nie je lekárom známy, no vieme, že ide o multifaktoriálne ochorenie, čiže ho spôsobuje niekoľko faktorov. Udáva sa, že na predispozíciu na ochorenie či jeho zhoršenie má vplyv:

Pôvodne sa predpokladalo, že IBS môže primárne spôsobovať napríklad stres či abnormálne interakcie na osi črevo-mozog. Posledné výskumy však naznačujú zvyšujúcu sa relevantnosť aj iných faktorov, napríklad črevného mikrobiómu a jeho nerovnováhy (dysbióza).

V odborných kruhoch koluje hypotéza, že poškodenie črevného mikrobiómu môže viesť k aktivácii imunitného systému v črevách, čo pravdepodobne spôsobuje mierny zápal. Tento zápal potom môže prispievať k rozvoju alebo zhoršeniu príznakov ochorenia IBS.

Existuje však mnoho faktorov, ktoré spôsobujú túto črevnú dysbiózu – nie je preto jednoduché identifikovať a odstrániť ich. Pomôcť by však mohla cielená úprava mikrobiómu, napríklad probiotikami.

Pozrime sa však na všetky terapeutické postupy, ktoré sa využívajú pri liečbe IBS.

Liečba syndrómu dráždivého čreva

 

Ochorenie IBS sa nedá úplne vyliečiť – liečba sa preto zameriava na zmiernenie príznakov ochorenia s cieľom udržať ich čo najdlhšie pod kontrolou. Ochorenie je totiž typické tým, že sa striedajú obdobia zlepšenia a zhoršenia.

Medzi hlavné terapeutické postupy patrí úprava jedálnička s cieľom vyhýbať sa spúšťačom ochorenia, zmena životného štýlu a užívanie liekov. V rámci doplnkovej liečby sa môžu na posilnenie mikrobiómu užívať aj probiotiká.

 

Úprava jedálnička pri IBS

Diétna liečba je nevyhnutnou súčasťou liečby všetkých pacientov s chronickým ochorením tráviaceho traktu. Príznaky sa však líšia od pacienta k pacientovi, a preto je nevyhnutné myslieť nato aj pri príprave vhodného jedálnička.

Základom je vyhýbať sa jedlám, ktoré vám spôsobujú ťažkosti. Môžu to byť kyslé či korenisté jedlá, smažené pokrmy, poprípade aj mlieko a mliečne výrobky (u každého je to však individuálne). Dôležité je dbať aj na pestrosť a vyváženosť jedálnička – chýbať by nemala vláknina, vitamíny a minerály. Odporúča sa konzumovať jedlo v menších dávkach päťkrát do dňa.

 

Udržiavanie psychického zdravia

 

Akékoľvek zápalové ochorenie tráviaceho traktu výrazne obmedzuje kvalitu života pacienta. Nutnosť vymeškať školu či deň v práci, nepohodlie, vyčerpanosť či frustrácia z chronického ochorenia môžu viesť k zhoršeniu stavu. Ako už bolo vyššie spomenuté, samotný stres zhoršuje ochorenie, a preto je namieste dbať aj na psychické zdravie. Pomôcť môže nácvik zvládania stresových situácií, psychologický pohovor, psychoterapia či relaxačná terapia.

Netreba zabúdať ani na pravidelný pohyb, napríklad chôdzu, jogging, plávanie, bicyklovanie či jogu. Vhodne zvolený šport v primeranej frekvencii a intenzite zníži stres a podporí normálny pohyb čriev.

 

Užívanie liekov (farmakologická liečba)

 

Primárnym cieľom terapie by mala byť vyššie spomínaná nefarmakologická liečba. V mnohých prípadoch sa však nedá vyhnúť užívaniu liekov, pričom liečba je prudko individuálna v závislosti od toho, aké príznaky prevládajú. Najčastejšie sa využívajú antidiarhoiká, spazmolytiká, psychofarmaká či iné lieky podľa potreby.

 

Užívanie probiotík

 

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré ak sa užívajú v adekvátnom množstve, môžu mať prospešné účinky na naše zdravie. Konkrétne pri syndróme dráždivého čreva sa v posledných rokoch sa experimentuje s ich užívaním v rámci doplnkovej liečby a zdá sa, že probiotiká môžu zlepšovať procesy trávenia a podporujú črevný mikrobióm. Po ktorých probiotikách teda siahnuť?

 

Personalizované probiotiká pre individuálne potreby každého človeka

 

Ako už bolo spomenuté, ľudia so syndrómom dráždivého čreva majú rôzne príznaky a prejavy ochorenia. Aj probiotík existuje široká škála, pričom každý kmeň má trochu iné účinky. Užívanie náhodných probiotických mixov z lekárne preto nemusí priniesť žiadne zmeny. V tomto smere je však výhodou, že personalizovaná medicína napreduje a dnes je už možné vytvoriť probiotickú kúru špeciálne šitú na mieru danému človeku.

Vďaka molekulárnej analýze dokážeme zistiť presné zloženie vášho črevného mikrobiómu a odhaliť, ktoré baktérie v ňom prevyšujú a ktoré naopak chýbajú. Vďaka týmto informáciám vám dokážeme namiešať probiotickú kúru len s tými kmeňmi, ktoré vaše telo naozaj potrebuje.

Neváhajte a zverte sa do rúk odborníkom, ktorí napravia váš mikrobióm. Zistite viac o našich probiotikách alebo sa na nás obráťte s otázkou, radi vám odpovieme.

Chcem vlastné probiotiká

Zdroje:

Ďalšie články
Odborníčka na výživu radí, ako sa starať o mikrobióm počas Veľkej noci

Veľká noc sa tradične spája s pochúťkami, ktoré rozhodne nemožno označiť za zdravé. Môžete si však sviatky užiť a zároveň si zdravie nenarušiť? Nutričná špecialistka Michaela Birkusová vám ukáže, že môžete.

celý článok
Až 80 % vašej imunity sa ukrýva v črevách - starajte sa o ne

Imunita, obranyschopnosť alebo odolnosť je schopnosť organizmu chrániť sa pred útokmi nepriateľských mikroorganizmov alebo jedov. Jej úlohou je rozpoznať tieto nebezpečné podnety, vyhodnotiť ich škodlivosť a zakročiť proti nim.

celý článok
Všetko, čo ste chceli vedieť o probiotikách a prebiotikách iProbio a nebáli ste sa opýtať

Cielené a personalizované probiotiká a prebiotiká vo vás vyvolávajú rôzne otázky a neistoty. Vzhľadom na to, že iProbio je prvý, kto tento koncept na slovenskom trhu predstavuje, chceme vám na ne odpovedať, a tým uľahčiť rozhodovanie.

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822