Imunita, obranyschopnosť alebo odolnosť je schopnosť organizmu chrániť sa pred útokmi nepriateľských mikroorganizmov alebo jedov. Jej úlohou je rozpoznať tieto nebezpečné podnety, vyhodnotiť ich škodlivosť a zakročiť proti nim.
Zo školy si určite pamätáte, že súčasťou imunitného systému sú biele krvinky, ktoré bojujú proti infekciám. Zdravé telo produkuje špeciálne protilátky, ktoré neutralizujú a ničia patogény.
Potom pravdepodobne viete aj to, že imunitu podporujú rôzne vitamíny, minerály a iné doplnky výživy.
80 % imunity sa nachádza v črevách
Menej sa už hovorí o tom, že črevá a vyvážený mikrobióm zohrávajú v imunitnom systéme kľúčovú úlohu. Až 80 % imunitných buniek sa nachádza práve v črevách.
Črevá sa na imunite podieľajú viacerými spôsobmi:
- Ochranná fyzická bariéra: Črevná stena a vyvážený mikrobióm zabraňujú prenikaniu škodlivých látok do krvného obehu. [1]
- Trenér imunitných buniek: Vďaka nemu vaša imunita reaguje len v prípade nebezpečenstva.
- Tvorba špeciálnych látok: Prospešné baktérie vytvárajú životne dôležité látky, ktoré sa ťažko dodávajú zvonku. Najlepším príkladom je butyrát.
Aj keď ste o butyráte možno nikdy nepočuli, v tele plní niekoľko dôležitých funkcií:
- podieľa sa na znižovaní zápalu,
- udržuje imunitné reakcie pod kontrolou,
- reguluje priepustnosť čriev, aby cez ne prenikali len živiny, nie však toxíny,
- je potrebný na tvorbu črevného hlienu, ktorý je domovom a potravou pre anaeróbne mikroorganizmy.
Ako prebieha tréning a obrana v črevách
Mikrobióm trénuje imunitné bunky tým, že ich učí rozlišovať škodlivé patogény od neškodných látok a mikroorganizmov. To zabraňuje prehnanej reakcii imunitného systému, ktorá by mohla vyústiť do alergií a autoimunitných ochorení.
Črevná sliznica sa skladá z troch rôznych štruktúr, z ktorých každá má v imunitnom systéme inú úlohu:
- Vrstva hlienu na povrchu epitelových buniek je prvou obrannou líniou fyzickej bariéry organizmu.
- Epitel tvorí druhú fyzickú bariéru a priamo sa podieľa na imunitnom dozore nad črevom. Okrem priamej obrany vysiela aj signály do imunitného systému, ktoré spúšťajú produkciu cytokínov a chemokínov.
- Lamina propria, ktorú tvoria B a T lymfocyty, predstavuje spodnú vrstvu. Jej úlohou je spúšťať zápalové a protizápalové reakcie. [1]
Ako fungujú baktérie v tele
V ľudských črevách žije až 2 000 rôznych druhov mikroorganizmov. Každý z nich má inú funkciu a iný mechanizmus účinku. Veda urobila v posledných rokoch veľký pokrok v štúdiu mikrobiómu. Napriek tomu však stále len u časti druhov dokážeme presne povedať, ako fungujú.
Jedným z najlepšie opísaných kmeňov, ktoré sa bežne vyskytujú v mikrobióme, je Lacticaseibacillus rhamnosus CRL1505. Pozrime sa bližšie na to, čo v tele robí a prečo chcete, aby bol vo vašich črevách hojne zastúpený.
Ako funguje Lacticaseibacillus rhamnosus CRL1505
Probiotický kmeň Lacticaseibacillus rhamnosus CRL1505 spúšťa mobilizáciu buniek imunitnej obrany z čreva do dýchacích ciest. Tým sa zvyšuje produkcia buniek v pľúcach a črevách, ktoré riadia imunitnú odpoveď a pripravenosť bojových buniek zničiť patogény, ktoré sa dostanú do pľúc alebo čriev zvonka.
Tým sa vytvára ochranný štít proti infekciám dýchacích ciest a čriev.
Možno je lepšie si to predstaviť tak, že Lacticaseibacillus rhamnosus CRL1505 mobilizuje obranu, velenie, spojencov a útok.
Tréner prichádza do čreva a utáborí sa na sliznici čreva, akoby prišiel na hranicu nášho štátu, teda tela. Tam ho spojenci zamaskujú a prepašujú cez bariéru do vnútra nášho tela do vrstvy, kde sa sústreďuje časť imunitného systému. Odtiaľ na jednej strane trénuje obrannú imunitu na povrchu čreva a na druhej strane sa druhá časť imunity mobilizuje do spodnej vrstvy imunitnej bariéry dýchacích ciest. Tam trénuje špeciálnu útočnú jednotku na ničenie patogénov zvonka. Nie je to úžasné?
Pozor na príbuzných s odlišnými vlastnosťami
Radi by sme vás upozornili ešte na jednu dôležitú vec.
Baktérie majú trojčlenný názov. Prvý označuje rod (napr. Lacticaseibacillus), druhý druh (rhamnosus) a tretí kmeň (CRL1505). Je to podobná hierarchia ako pes (rod) - domáce zviera (druh) - yorkshirský teriér, či rotvajler (plemeno; u baktérií kmeň).
A to je rozdiel!
Jednotlivé kmene (ako aj plemená) patriace do toho istého druhu (napr. Lacticaseibacillus rhamnosus) sa od seba líšia viac, ako by ste si vedeli predstaviť.
Napríklad Lactobacillus rhamnosus LGG má so svojím náprotivkom s názvom Lactobacillus rhamnosus GR-1 spoločných len 20 % jadrovej DNA.
Pre porovnanie, človek zdieľa 60 % svojej DNA s banánom. Podobnosť medzi dvoma kmeňmi toho istého druhu môže byť teda až trikrát menšia ako podobnosť medzi človekom a banánom.
Preto vás určite neprekvapí, že baktérie toho istého druhu, ale iného kmeňa pôsobia v tele úplne odlišne.
Pri výbere probiotika sa preto nikdy neuspokojte s „nejakým laktobacilom“, ani s „Lactobacillus rhamnosus“. Aby ste sa mohli kvalifikovane rozhodnúť, musíte poznať aj kmeň. Ak ho výrobca neuvádza, siahnite po inom výrobku.
Čo sa stane, keď sa naruší črevná rovnováha?
Pri narušení črevnej rovnováhy sa často oslabí aj črevná bariéra. Je to, akoby sa zo stien vášho domu uvoľnila malta. V takomto dome bude nepríjemný prievan a ľahko doň vstúpi mnoho neželaných návštevníkov. V prípade čriev sa škodlivé látky dostávajú ďalej do tela (napr. cez krvný obeh), zbytočne naštartujú imunitné reakcie a spôsobia systémový zápal.
Výraznú nerovnováhu mikrobiómu (dysbiózu) vedci pozorujú u pacientov so zápalovými ochoreniami čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída) a množstvom ďalších chronických ochorení. [2]
Viaceré štúdie však preukázali aj súvislosť medzi zdravým mikrobiómom a odolnosťou voči bežným respiračným ochoreniam.
Podporte svoju imunitu
Zdravú funkciu imunitného systému podporujú: zdravá strava s dostatkom vlákniny, pravidelný pohyb a spánok, primerané otužovanie, suplementácia vitamínom D. V poslednom čase sa stali populárnymi aj výživové doplnky s obsahom betaglukánov.
Pre správnu funkciu vášho črevného imunitného systému zvážte dva faktory:
Správne priepustnú črevnú stenu a bariéru. Na jej podporu sa veľmi dobre osvedčili prebiotiká Mikrobióm+.
Podporujte zdravé zloženie mikrobiómu s dostatočným množstvom baktérií na plnenie špecifických funkcií. Nové probiotikum iMunobiom+® kombinuje:
- klinicky overený probiotický kmeň Lacticaseibacillus rhamnosus CRL1505
- vegánsky vitamín D na tréning a posilnenie imunity
- beta-glukány pre optimálnu výživu baktérií a úpravu imunity
iMunobiom+® = Lacticaseibacillus rhamnosus CRL1505 + vitamín D + betaglukán
Čo by ste mali vedieť:
- iMunobiom+® sa prispôsobí vášmu životnému štýlu a môžete ho skladovať pri izbovej teplote.
- Neprodukuje histamín, takže ho dobre znášajú ľudia s alergiami a intoleranciami.
- Pokojte si ho dajte, aj keď sa stravujete vegetariánsky, bezlepkovo, v režime prerušovaného pôstu alebo držíte ketogénnu diétu.
Objednajte si iMunobiom+® a zostaňte fit, aj keď vaša imunita dostáva zabrať.
Až do 26. 3. 2024 v predpredaji za zvýhodnenú cenu. Objednajte si ho ešte dnes a ušetrite až 20 %.
[1] https://link.springer.com/article/10.1186/s40779-017-0122-9
[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780081022689000100?via%3Dihub