S pojmami ako personalizovaná medicína, sekvenovanie DNA či DNA testy sa môžete stretnúť čoraz častejšie a inak tomu nebude ani v budúcnosti. Vďaka analýze DNA sa totiž dokážu odhaliť predispozície na mnohé ochorenia, ale aj športové predispozície či informácie o metabolizme. Práve to je významný míľnik v prevencii a snahe udržať si zdravý a spokojný život.
Personalizovaná medicína
Personalizovaná medicína (v angličtine precision medicine alebo stratified medicine) je čoraz známejší koncept, ktorý skúma individuálny prístup k liečbe a zdravotnej starostlivosti. Dôvod je ten, že nás do veľkej miery odlišujú naše gény, ale aj životný štýl a vonkajšie prostredie, ktoré na tieto gény vplývajú.
Inak povedané, ak nasadíte rovnakú liečbu dvom ľuďom, efekt nemusí byť rovnaký. Niekto má predispozíciu na isté ochorenia, niekto nie, telo môže taktiež v rôznej miere metabolizovať živiny a liečivá, čo spôsobí odlišnosti v účinku alebo prejave nežiaducich účinkov pri rovnakej dávke liečiva atď.
Personalizovaný prístup je však pomerne mladý a ešte potrvá, kým sa stane plnohodnotnou súčasťou medicínskej praxe. Vďaka pokračujúcim výskumom a stále lepšej technológii sa však stáva dostupnejším a dnes už existujú spôsoby, ako môže jednotlivec spoznať svoje zdravie o čosi lepšie.
Tieto metódy sa v praxi označujú ako prediktívna a preventívna medicína a radíme k nim napríklad DNA testy či personalizované formy výživových doplnkov.
Základom je poznať svoju DNA
Personalizovaný prístup sa úzko viaže s genomikou, čo je vedný obor genetiky, ktorý sa zaoberá génmi jednotlivcov. Vďaka moderným metódam, ako sekvenovanie DNA či dostupnejšia genotypizácia, dnes vieme zistiť, čo je zapísané v našich génoch. Genotypizáciu využívajú aj komerčné DNA testy, ktoré sú dnes dostupné už aj u nás. Čo sa teda dá vyčítať z takého ľudského genómu?
Väčšia časť génov jednotlivcov je síce rovnaká, no malé odchýlky dokážu odhaliť predispozície napríklad na intolerancie, kardiovaskulárne, nádorové či iné ochorenia. Tieto informácie však nemajú slúžiť na to, aby sme prijali svoju diagnózu a čakali na to, kedy sa u nás rozvinie dané ochorenie. Odborníci to naopak vnímajú ako skvelú možnosť zasiahnuť včas a začať s prevenciou.
Vďaka DNA testom môžete zahájiť efektívnu prevenciu
Či sa u vás rozvinie ochorenie, na ktoré máte predispozíciu, závisí od mnohých aj vonkajších faktorov. Nesmierne veľkú rolu zohráva životný štýl a strava, ktorá je esenciálnou súčasťou nášho bytia.
Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
Ak absolvujete DNA test a ten odhalí, že máte predispozíciu napríklad na kardiovaskulárne ochorenie, je zrejmé, že okrem pravidelných návštev lekára potrebujete dbať aj na zdravú stravu a pravidelný pohyb. DNA testy dokážu dokonca odhaliť, aká strava je vhodná pre vaše telo, aké minerály a vitamíny vám môžu teoreticky chýbať (máte na to predispozíciu) či aký druh pohybu a v akom rozsahu je pre vás vhodný.
Vďaka všetkým týmto poznatkom dokážete ľahšie optimalizovať svoju váhu, a vyhnúť sa tak obezite, ktorá je jedným z rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení. Nevyhnutné je, samozrejme, dodržiavať aj pravidelné lekárske prehliadky, naordinovanú diétu a dôsledne užívať predpísané lieky.
Prevencia alergií, intolerancií a chronických ochorení tráviaceho traktu
V prípade predispozície na ochorenie, ktoré sa týka tráviaceho ústrojenstva, je strava taktiež alfou omegou. Mnohé výskumy ukazujú spojitosť medzi dysbiózou (čiže nerovnováhou v zložení črevného mikrobiómu) a vznikom mnohých civilizačných a chronických ochorení ako potravinové alergie, intolerancie či ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.
Dbať na „zdravé“ črevá je preto nevyhnutné, pretože práve v nich sídli väčšina nášho imunitného systému. Okrem zdravej a kvalitnej stravy je dobré posilňovať svoje trávenie aj vhodne zvolenými probiotikami. Práve tu hrá dôležitú rolu slovné spojenie „vhodne zvolené“, pretože tak, ako naša DNA, aj črevný mikrobióm je u každého človeka iný a pre čo najlepšie výsledky potrebuje personalizovaný prístup.
Personalizovaná medicína na Slovensku
Výhody personalizovaného prístupu k zdraviu sa už dajú využívať aj u nás na Slovensku. Síce ide o pomerne mladú oblasť, no sme o to radšej, ak v nej môžeme spojiť sily s inou slovenskou firmou.
Spoločnosť DNA ERA sa zaoberá DNA testami a v súčasnosti ponúka 3 druhy testov. DNA Lifestyle test pomôže pri športovej výkonnosti a udržiavaní optimálnej váhy. DNA Health test odhalí potencionálne zdravotné riziká. Tretí DNA Complex test je zas kombináciou oboch testov.
„Odber DNA“ je navyše úplne jednoduchý, pretože prebieha sterom z ústnej dutiny v pohodlí domova. Tú následne pošlete predplateným kuriérom do centrály, odkiaľ do pár týždňov dostanete komplexný výsledný report s výsledkami a najmä odporúčaniami.
Naše personalizované probiotiká fungujú podobne. Na zistenie zloženia črevného mikrobiómu je však potrebná vzorka stolice, ktorú opäť odoberiete v pohodlí domova a kuriérskou službou ju doručíte k nám na rozbor. Následne vám doručíme 3-mesačnú probiotickú kúru, ktorá bude namiešaná presne podľa potrieb vášho tela.
Vďaka DNA testom či personalizovaným probiotikám dokážete prevziať zdravie pevne do svojich rúk!
Zdroje:
- https://www.nature.com/articles/537S49a.pdf
- https://www.webmd.com/cancer/precision-medicine
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6314516/
- https://theconversation.com/population-dna-testing-for-disease-risk-is-coming-here-are-five-things-to-know-112522
- https://www.dnaera.sk/blog/celogenomove-sekvenovanie-vs-genotypizacia-zalezi-na-kvalite-nie-na-kvantite-dat/
- https://iprobio.sk/video/22-ako-vychovat-neposlusny-mikrobiom-dysbioza/