Športový výkon a regeneráciu zlepšíte výberom správnych probiotických kmeňov. Ktoré kmene to sú? U každého športovca sú iné, pretože každý športovec má iné zloženie mikrobiómu. Každý svoj mikrobióm zaťažuje inými výkonmi a v iných podmienkach.

 

Stanovisko Medzinárodnej spoločnosti pre športovú výživu (ISSN) poskytuje objektívne a kritické zhodnotenie mechanizmov a použitia probiotických doplnkov na optimalizáciu zdravia, výkonnosti a regenrácie športovcov.

 

Na základe súčasnej dostupnej literatúry sú závery ISSN tieto:

1) Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri správnom podaní poskytujú hostiteľovi zdravotný prínos (FAO / WHO).

2) Podávnie probiotík je spojené s množstvom zdravotných výhod, pričom najviac výskumu je venovaného zdravému tráveniu a imunite.

3) Napriek tomu, že probiotiká majú spoločný základ mechanizmov fungovania, ich zdravotné účinky sú závislé od výberu podaných kmeňov a ich dávky.

4) Športovci majú odlišné zloženie mikrobiómu, ktoré zjavne odráža úroveň aktivity hostiteľa (majiteľa mikrobiómu) v porovnaní so sedavými ľuďmi. Rozdiely v zložení a aktivite súvisia predovšetkým s objemom cvičenia a spotrebou bielkovín. Či rozdiely v zložení črevných mikrobiálnych organizmov ovplyvňujú probiotickú účinnosť zatiaľ nie sú popísané.

5) Hlavnou funkciou čriev je trávenie potravy a vstrebávanie živín. U atletických populácií môžu určité kmene probiotík zvyšovať absorpciu kľúčových živín, ako sú aminokyseliny z bielkovín, a ovplyvňovať farmakologické a fyziologické vlastnosti viacerých zložiek potravy.

6) Zníženie imunity u športovcov sa zhoršuje pri nadmernom tréningovom zaťažení, psychickom strese, poruchách spánku, a extrémoch prostredia. To všetko môže prispievať k zvýšenému riziku infekcií dýchacích ciest. V určitých situáciách, vrátane pohybu v dave, ciest do zahraničia a nesprávnej hygieny, sústredení a súťaží, môžy byť športovci viac vystavení patogénom, čo vedie k zvýšenej miere infekcií. Približne 70% imunitného systému sa nachádza v čreve a bolo preukázané, že probiotická suplementácia podporuje zdravú imunitnú odpoveď. U atletickej populácie môžu špecifické probiotické kmene znižovať počet epizód, závažnosť a trvanie infekcií horných dýchacích ciest.

7) Ukázalo sa, že intenzívne a dlhodobé cvičenie, najmä v teple, zvyšuje priepustnosť črevnej steny, čo môže potenciálne viesť k systémovej toxémii (indikácia zápalu prienikom nežiadúcich látok do krvi). Špecifické probiotické kmene môžu zlepšiť celistvosť črevnej bariéry u športovcov.

8) Podávanie vybraných protizápalových probiotických kmeňov bolo spojené so zlepšenou regeneráciou po cvičení poškodzujúcom svaly.

9) Minimálna účinná dávka a spôsob podávania (účinnosť na dávku, jednotlivá vs. rozdelená dávka, aplikačná forma) konkrétneho probiotického kmeňa závisí od overovacích štúdií pre každý konkrétny kmeň. Výrobky, ktoré obsahujú probiotiká, musia na svojom štítku uvádzať rod, druh a kmeň každého živého mikroorganizmu, ako aj celkové odhadované množstvo každého probiotického kmeňa na konci doby použiteľnosti produktu, merané jednotkami tvoriacimi kolónie (CFU) alebo živé bunky.

10) Predklinické a včasné výskumy na ľuďoch preukázali potenciálne výhody probiotík pre atletickú populáciu. Okrem iných, probiotiká zlepšujú stavbu tela a dosiahnutie štíhlej telesnej hmotnosti. Pomáhajú normalizovaž pokles hladiny testosterónu súvisiaci s vekom. Vpývajú na zníženie hladiny kortizolu, čo naznačuje zlepšenie odpovedí na fyzické alebo mentálne stresory. Znížujú tvorbu laktátu vyvolanú cvičením (prevencia svalovky). Pomáhajú zvyšovať syntézu transmitérov (prenášačov vzruchov) a zlepšujú rozpoznávacie schopnosti a náladu.

Tieto potenciálne výhody si však vyžadujú overenie v dôslednejších štúdiách na bežných ľuďoch ako aj u atletickej populácie. Dôležitý je tiež výber správnych kmeňov s konkrétnym účinkom a za konkrétnym účelom. Na to je potrebné mikrobióm najprv dôkladne zanalyzovať a podľa toho nastaviť a vyrobiť mix probiotických kmeňov.

Chcem vlastné probiotiká

Autor: Ing. Norbert Bomba

Zdroj: 
Jäger, R., Mohr, A.E., Carpenter, K.C. et al. International Society of Sports Nutrition Position Stand: Probiotics. J Int Soc Sports Nutr 16, 62 (2019). https://doi.org/10.1186/s12970-019-0329-0

Ďalšie články
Odborníčka na výživu radí, ako sa starať o mikrobióm počas Veľkej noci

Veľká noc sa tradične spája s pochúťkami, ktoré rozhodne nemožno označiť za zdravé. Môžete si však sviatky užiť a zároveň si zdravie nenarušiť? Nutričná špecialistka Michaela Birkusová vám ukáže, že môžete.

celý článok
Až 80 % vašej imunity sa ukrýva v črevách - starajte sa o ne

Imunita, obranyschopnosť alebo odolnosť je schopnosť organizmu chrániť sa pred útokmi nepriateľských mikroorganizmov alebo jedov. Jej úlohou je rozpoznať tieto nebezpečné podnety, vyhodnotiť ich škodlivosť a zakročiť proti nim.

celý článok
Všetko, čo ste chceli vedieť o probiotikách a prebiotikách iProbio a nebáli ste sa opýtať

Cielené a personalizované probiotiká a prebiotiká vo vás vyvolávajú rôzne otázky a neistoty. Vzhľadom na to, že iProbio je prvý, kto tento koncept na slovenskom trhu predstavuje, chceme vám na ne odpovedať, a tým uľahčiť rozhodovanie.

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822