iProbio

MVDr. Alojz Bomba, DrSc., vedecký riaditeľ PerBiotiX
MVDr. Alojz Bomba, DrSc., vedecký riaditeľ PerBiotiX


cesta je cieľ


Od detstva som mal sen. Nájsť liek na rakovinu.

Pred 50-timi rokmi som odišiel študovať medicínu na Karlovu univerzitu. Keď mi zomrel otec, vrátil som sa k matke do Košíc, kde som chcel doštudovať medicínu, no vtedajší režim ma nechal dokončiť štúdium na veterine. Všetko zlé je na niečo dobré a krátko po škole som sa dostal do výskumu.

Pred 35-timi rokmi som objavil teórie Ilju Mečnikova a iných svetových vedcov o zdraviu prospešných baktériách. Bolo to v čase, keď na Slovensku len málokto tušil, že nejaké probiotické baktérie môžu pozitívne ovplyvniť zdravie človeka.

Pred 20-timi rokmi sme s kolegami v Tatrách zorganizovali celosvetovo prvú medzinárodnú vedeckú konferenciu o probiotikách, IPC (International Probiotic Conference). Dodnes je každoročne najväčším medzinárodným vedeckým podujatím tohto druhu na celom svete a stretávame sa na nej so špičkovými odborníkmi vo výskume probiotík. Vďaka nej sme s týmito vedcami každodenne v kontakte, diskutujeme, plánujeme výskumy, hľadáme cesty, riešime a bádame.

Pred 10-timi rokmi sme do zamestnania prijímali mladého chalana, Martina. Keď sa ho spýtali, prečo by sme ho mali prijať, povedal: “Pretože som lenivý“. Jedným dychom doplnil, že lenivosť odjakživa viedla ľudstvo k inováciám. A mali sme jasno. Odvtedy nás učí, ako robiť výskum efektívnejší, ako sa pozerať na svet „inak“, ako premeniť nápad cez výskum až na produkt.

Pred 2-mi rokmi sa naše cesty stretli v spoločnom pláne. Vybudujeme na Slovensku prvú kliniku personalizovanej medicíny. Začali sme pracovať na veľkom projekte, ktorý bude prinášať ľuďom vždy najnovšie metódy personalizovanej medicíny. Každý z nás do nej priniesol svoje skúsenosti, vedomosti a náš sen meníme na cieľ.

Prvou jedinečnou metódou, ktorú sa nám podarilo na Slovensko priniesť sú personalizované probiotiká. Nazvali sme ich iProbio, pretože sú inovatívne, inteligentné a vyrábame ich pre každého individuálne. “I“ zároveň v angličtine znamená “ja“, čo vyjadruje ich osobitosť pre každého z vás. iProbio vyrobíme len pre Vás a Vaše zdravie.

Je viac ako pravdepodobné, že liek na rakovinu neobjavíme, ale určite sa posunieme na ceste za zdravím, možno aj tým Vaším....Aj my veríme, že cesta je cieľ.

0 +
bakteriálnych kmeňov
v ľudskom mikrobióme
0 +
vedeckých a klinických štúdií probiotík ročne
0 +
vlastných overených probiotických kmeňov v našej biologickej banke
0 + mld
živých probiotických baktérií
v 1 tobolke

2,000+

spokojných klientov
v Čechách a na Slovensku

3,000+

vedeckých a klinických
štúdií probiotík ročne

100+

vlastných overených probiotických kmeňov v našej  vlastnej biobanke

35+ mld

živých probiotických baktérií v
1 dennej dávke

Sme tím pre vaše zdravie

MVDr. Alojz Bomba, DrSc.


Spoluzakladal som laboratórium gnotobiológie, jediné pracovisko svojho druhu na Slovensku. Od roku 2006 som bol prednostom Ústavu experimentálnej medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V našom výskume študujeme úlohy črevného mikrobiómu pri vzniku chronických chorôb. Hľadáme možnosti cielenej úpravy mikrobiómu v prevencii a terapii chorôb ako rakovina, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, alergie, intolerancie, kardiovaskulárne choroby, psychické poruchy a mnohé iné. Mojou životnou výzvou je prevencia a liečba rakoviny.

Ing. Norbert Bomba


Svoj profesionálny život som zasvätil spájaniu vedy, výskumu a priemyslu. Pomáhal som inováciám v medicíne. Založil som cezhraničnú asociáciu vedeckých a priemyslených inštitúcií Cassovia Life Sciences kde sme s kolegami pomáhali získavať do nášho regiónu granty z EÚ a nadväzovať vedecko-výskumné a inovačné spolupráce. Už 20 rokov organizujem vedecké a lekárske podujatia. Mojou srdcovou vždy bude IPC, najväčšia medzinárodná vedecká konferencia o probiotikách, prebiotikách a črevnom mikrobióme, na ktorej každoročne so stovkami vedcov zo všetkých kontinentov diskutujeme ich najnovšie výskumy.


Martin Haranta, PGD TM


Dlhodobo sa venujem technologickému transferu, inovačnému a strategickému manažmentu v rámci medzinárodných projektov a výskumu. Mojou kľúčovou kompetenciou je prenos poznatkov vedy do praxe. To ma priviedlo aj k spoločnosti Perbiotix, vďaka ktorej na Slovensko prinášame nové technológie a využívam svoje vedomosti a skúsenosti z riadenia a strategického manažmentu. Skĺbil som tak know-how nadobudnuté zo štúdia vo Veľkej Británii, manažmentu medzinárodných vyskumno-inovačných projektov a vlastnej konzultačnej činnosti.


Kde a ako pre vás vyrábame iProbio

Pri výrobe vašich probiotík používame najnovšie technológie a analýzy zamerané na DNA sekvenovanie mikroorganizmov a ich molekulárnu štruktúru. Týmito vedeckými postupmi dokážeme nahliadnuť do vášho čreva aby sme zhodnotili stav vášho mikrobiómu.

Analýzu vášho mikrobiómu spolu s vašou zdravotnou anamnézou vložíme do nášho algoritmu. Tak určíme, ktoré kmene a v akých pomeroch namiešame do vašich probiotík. Našu biobanku neustále dopĺňame o najnovšie probiotické kmene. Uchovávame v nej pre vás viac ako 100 kmeňov najvyššej kvality. Z nich vám vyberieme tie, ktoré naozaj potrebujete aby ste dosiahli zdravý, pestrý a rovnovážny mikrobiómu. Za prísnych hygienických pravidiel a opatrení ich potom v našich špičkovo vybavených a sterilných laboratóriách ručne miešame a plníme do toboliek.

Najmodernejšie laboratóriá vášho zdravia

Personalizované probiotiká iProbio® pre vás pripravujeme v najmodernejších laboratóriách v tesnom susedstve Masarykovej univerzity v Brne. Pri vývoji najúčinnejších probiotík intenzívne a dlhodobo spolupracujeme s Masarykovou univerzitou v Brne a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Našu kvalitu garantuje medzinárodný vedecký výbor zložený z profesorov, výskumníkov a lekárov s bohatými skúsenosťami v odbore, procesoch, aj prístupe. Neustále s nimi vaše problémy konzultujeme, vyhodnocujeme výsledky a navrhujeme jedinečné riešenia. Vďaka tomu každému z vás pripravíme kúru šitú na mieru.

spoznajte náš medzinárodný vedecký výbor

Čo o personalizovaných probiotikách
povedali odborníci

"Ľudský mikrobióm je bránou do nášho tela a zdravia. Ak nie je v rovnováhe (dysbióza), sme chorí, trpíme civilizačnými a chronickými chorobami. Ak je náš mikrobióm v rovnováhe, naše telo sa vysporiada so všetkými vonkajšími vplyvmi jednoduchšie a sme celkovo zdraví. Rokmi vedeckých a klinických výskumov sa približujeme k schopnosti meniť zloženie a kvalitu nášho mikrobiómu tak, aby sme dokázali u človeka dosiahnuť rovnovážny stav, teda zdravie, a potlačili jeho patologické prejavy, teda choroby. Sme spoločnost PerBiotiX, ktorá vznikla s cieľom preniesť výsledky dlhoročného výskumu črevného mikrobiómu do praxe. Náš tím sme zostavili z vedcov, inovačných manažérov a spojili sme ho s celosvetovou sieťou vedcov so zameraním na výskum probiotík, s ktorými sa každoročne stretávame a diskutujeme na našej najväcšej medzinárodnej vedeckej konferencii na túto tému na svete, ktorú organizujeme už 20 rokov. Spolu sme vytvorili produkt, ktorý využíva výsledky najnovšej vedy a špecifický prístup k probiotikám a mikrobiómu.Týmto novým prístupom umožnujeme lekárom zefektívniť terapiu chorôb. Pomáhame tiež bežným ľudom riešit ich zdravotné problémy, spôsobené moderným životným štýlom. Ľudský mikrobióm a probiotiká sú naša vášen, ktorej venujeme dlhé roky naších profesionálnych kariér."
MVDr. Alojz Bomba, DrSc.
MVDr. Alojz BOMBA, DrSc.
Prednosta Ústavu experimentálnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ, spoluzakladateľ a Chief Scientific Officer - PerBiotiX s.r.o, je zakladateľom a čestným prezidentom International Scientific Conference on Probiotics, Prebiotics, Gut Microbiota and Health - IPC, Zakladateľ Vedeckého výboru PerBiotiX
"Vedecké výskumy potvrdili, že starostlivosť o ľudské zdravie vyžaduje úplne individualizovaný prístup. Túto situáciu akceptuje aj moderná medicína, ktorá sa stále častejšie snaží pacientom "ušiť" terapiu na mieru. S obdobným trendom sa stretávame aj u výživových špecialistov, ktorí upravujú diétu pre každého klienta úplne špecificky. Dnes už vieme, že absolútna väčšina chorôb modernej doby pochádza z čreva, respektíve z poškodeného črevného mikrobiómu. A práve preto má obrovský význam dôkladná starostlivosť o náš črevný mikrobióm. Vďaka projektu personalizovaných probiotík iProbio k vám prichádzame so svetovým unikátom - probiotikami, pripravenými na mieru pre každého klienta a to na základe detailnej analýzy črevného mikrobiómu."
Petr Ryšávka
RNDr. Petr Ryšávka
Podieľa sa na vývoji probiotík pre onkologických pacientov. Ako prvý na svete zaviedol termín prebiotický index potravín. Jeho hlavnou činnosťou je teraz vývoj a výroba personalizovaných probiotík v spoločnosti MediPharmaVision. Je autorom pantentovaného algoritmu výroby personalizovaných probiotík. Člen Vedeckého výboru PerBiotiX
"Existuje stále viac dôkazov o spojitosti ľudského mikrobiómu s chronickými chorobami, v patogenéze ktorých zohrávajú dôležitú úlohu zápalový proces, alebo neadekvátna reakcia imunitného systému. Týmito zisteniami sa rola mikrobiómu rozširuje do skupiny diagnóz mimo gastrointestinálny trakt. Alergické poruchy, ako je atopická dermatitída a astma, sú v industrializovaných krajinách bežné hyperimunitné poruchy. Ako hlavné spúštacie faktory pre vývoj atopickej dermatitídy boli identifikované genetické predispozície, avšak súčasný výskum poukazuje na významnú rolu externého prostredia a črevného mikrobiómu. Početné štúdie podporujú asociáciu významu hygieny pri alergických imunitných poruchách. Nedostatočné vystavenie rôznym mikroorganizmom v rannom detstve zvyšuje náchylnosť na alergické ochorenia. Probiotiká poskytujú zdravotné prínosy prostredníctvom viacerých mechanizmov pôsobenia, vrátane modifikácie imunitnej odpovede v lymfoidnom tkanive (GALT). Aj keď veľa klinických štúdií u ľudí a experimentov na myšiach preukázalo prospešné účinky probiotík pri rôznych imunitných poruchách, tento účinok je kmeňovo špecifický a pre jednotlivé alergické ochorenia je potrebné uplatniť špecifické probiotiká. Prístup personalizovaných probiotík, ktorý na základe analýzy mikrobiómu prináša potrebné druhy prospešných mikróbov do čriev, prináša sľubnú príležitost pre liečbu resp. zlepšenie symptómov aj u alergických ochorení."
Prof. Sin-Hyeog Im, PhD
Sin-Hyeog IM, Ph.D.
Predseda Vedeckého výboru PerBiotiX, je prezidentom International Scientific Conference on Probiotics, Prebiotics, Gut Microbiota and Health - IPC, prednostom Institute for Basic Science, Pohang University of Science and Technology, Južná Kórea a zakladateľom ImmunoBiome InP.
"Dnes je dobre známy fakt, že rovnováha a rozmanitosť črevného mikrobiómu sú jedným z hlavných predpokladov pre zdravý život. Strata tejto rovnováhy je príčinou veľkého množstva nielen gastrointestinálnych, ale aj iných ochorení. Zdravý a pestrý črevný ekosystém je kľúčom k riešeniu mnohých zdravotných ťažkostí a k zlepšeniu celkového zdravia. ."
MUDr. Renáta Szépeová, PhD
MUDr. Renáta Szépeová, PhD
primárka detského oddelenia v Nemocnici v Žiari nad Hronom, je členkou pracovnej skupiny pre celiakiu na Slovensku, Kategorizačnej komisie pre dietetické potraviny MZ SR, European Crohn Colitis Club - ECCC, Odbornej pracovnej skupiny pre tráviaci trakt a metabolizmus KK pre lieky MZ SR, Členka Vedeckého výboru PerBiotiX
"Náš svet teraz čelí množstvu nových infekčných chorôb. Bakteriálne infekcie sa liečia antibiotikami, aj keď s narastajúcimi ťažkosťami. U najbežnejších príčin infekcií sa v súčasnosti vyvinula širokospektrálna antimikrobiálna rezistencia. V súčasnosti však existuje ešte väčšia výzva zo strany starých aj nových vírusov, ktoré sú schopné spôsobiť respiračné, vnútorné a urogenitálne infekcie. Správy o vírusoch rezistentných na terapeutické lieky prvej voľby (antibiotiká a antivirotiká) sa neustále množia a je naliehavé vyvinúť nové antivírusové látky. Zdá byť až neuveriteľné, že antivírusovým schopnostiam probiotík sa doteraz venovala tak malá pozornosť. V priebehu rokov sa probiotické kmene baktérií mliečneho kvasenia (Lactic Acid Bacteria) úspešne používali na liečbu gastrointestinálnych, orálnych a vaginálnych infekcií a niektoré môžu tiež pôsobiť na zníženie hladín cholesterolu. Niektoré probiotiká zabraňujú črevnej dysbióze a znižujú tak riziko vzniku rôznych infekcií. Iné probiotiká vykazujú protinádorové a imunomodulačné vlastnosti. V niektorých štúdiách boli zaznamenané antivírusové aktivity probiotických baktérií a/alebo ich metabolitov. Mechanizmus priaznivých účinkov probiotík v boji proti vírusovým infekciám je niekedy nejasný. Je však zaujímavé, že u pacientov s COVID-19 bol pozorovaný jasný pokles počtu buniek Lactobacillus a Bifidobacterium spp., ktoré sú zdrojom črevných probiotík. Náš výskum je motivovaný potrebou vývoja nových efektívnych zbraní proti SARS-CoV-2. Zameriava pozornosť na vírusy schopné infikovať ľudí a zároveň zvieratá a osobitne skúma potenciál probiotických baktérií a ich metabolitov zasahovať do procesu vírusovej infekcie. Našim cieľom je tiež poskytnúť podklady pre plánovanie budúcich antivírusových výskumov na probiotickom základe."
Prof. Michael Chikindas, PhD.
Prof. Michael Chikindas
profesor na Rutgers University, New Jersey, USA. Je zakladateľom a šéfredaktorom Probiotics and Antimicrobial Proteins vo vydavateľstve Springer Nature, a redaktorom vedeckých časopisov Applied and Environmental Microbiology, Journal of Applied Microbiology, Letters in Applied Microbiology, a Beneficial Microbes. Je členom American Society for Microbiology ako aj Society for Applied Microbiology (UK), Člen Vedeckého výboru PerBiotiX
"Nekonvenčné, bezpečné a dobre navrhnuté liečebné postupy môžu prispieť k zlepšeniu črevných dysbiotických stavov. Môžeme tak obnoviť homeostázu čriev a zmierniť zápalové stavy, ako je napríklad gastrointestinálna kolitída. Kombinácia poznatkov o produkcii, charakterizácii a aplikácii bakteriocínov z probiotických baktérií mliečneho kvasenia spolu s ich antibakteriálnymi vlastnosťami sa javí ako sľubný a nový prístup v bioterapii. Je však nevyhnutné zaviesť personalizované prístupy pri aplikácii u rôznych pacientov."
Prof. Wilhelm Holzapfel, PhD.
Prof. Wilhelm Holzapfel
zakladateľ HEM Inc. ktorá sa zaoberá výskumom personalizácie probiotík, je profesorom na Handong Global University v Pohangu, Južná Kórea, je prezidentom International Committee of Food Microbiology and Hygiene - ICFMH a spoluzakladateľom International Journal of Food Microbiology. Člen Vedeckého výboru PerBiotiX